Съвместна дейност по

Проекта за развитие на съдебната система

 в България

 на 

East West Management Institute

 

На 27 май 2003 г. беше сключен договор между Лаборатория по телематика - БАН и East West Management Institute с предмет на договора провеждане на компютърно обучение на съдебния и административен състав на съдилищата в България. Според клаузите на този договор Лаборатория по телематика се задължава да осигури материали,разработи курсове и проведе обучение, съгласувано с най-новите версии в информационните технологии. Курсовете бяха провеждани в два варианта:

Ø           Основни компютърни умения – за служители, които нямат компютърна грамотност

Ø           Компютърни умения за напреднали – в тези курсове се разширяват и систематизират знанията на служителите и се подготвят за обучители  на новопостъпващ персонал.

За изпълнение на договора беше създаден екип, включващ следните служители на ЛТ:

Димитър Петров

Монка Коцева

Боянка Стефанова

Даниел Камбуров

Иван Гарнизов

Работата по договора стартира с провеждане на курс през м юли 2003 г. за обучение на персонал от РС – гр. София.

За нуждите на обучение на служителите от съдилищата в други градове на България, по молба на Проекта беше сформиран мобилен компютърен клас с 11 компютъра, принадлежащи на  Лабораторията по телематика. За организиране на курсовете извън София, ЛТ поемаше техническото обезпечаване, организацията и провеждането на обучението.

През периода септември – ноември 2003 г. бяха проведени такива курсове в градовете: Чепеларе (за съдилищата в гр. Чепеларе и гр. Смолян), Кърджали и Гоце Делчев и бяха обучени 201 служители в тези съдилища. Оказа се че ефективността на такива курсове е голяма, тъй като повечето служители или нямаха представа от работа с компютри, или сами са се обучавали, което свежда техните умения до заучени повторения на определени действия, без да се разбира същността и логиката на работата. Предоставените от ЛТ материали помогнаха на хората да систематизират наученото и в компактен вид да ги ползват като справочници за в бъдеще, което спестява много време от търсене на информация по компютърната литература.

Работата по договора продължи успешно и през следващата  2004 година. В периода от март до юни се проведоха курсове в съдилищата на градовете: Монтана, Враца, Шумен, Велико Търново, Севлиево. В процеса на реализация на това обучение и във връзка с по-доброто запознаване с конкретните задачи на служителите във съда, разширихме програмата, съобразявайки я с нуждите предизвикани от въвеждането на новата автоматизирана система за разпространението и поддържането на електронна информация в и между съдилищата. В работата си срещахме съдействие и разбиране от страна на Проекта за развитие на съдебната система, това беше много полезно в случаите при които техниката, определена за съответните съдилища пристигаше непосредствено след проведеното обучение, което спомагаше за затвърждаване на придобитите знания.

През м. юни в Районен съд – София беше проведено обучение на персонала на деловодството. Това обучение се водеше от две служителки на съда, които бяха постигнали най-добри резултати в курса, проведен в ЛТ. Обучението беше наблюдавано от преподавател на лабораторията, който имаше задача да напътства и да следи за ефективността на учебния процес.

Въпреки че основната дейност на сключения договор беше обучение по основни компютърни умения, поради добрите резултати от работата, ръководството на Проекта разшири тази дейност и в други насоки:

·  През периода ноември 2003 г.– януари 2004 г. бяха проведени четири петдневни модула за обучение на системните администратори от съдилищата в България за поддръжка и администриране на Windows’2000 – Server с лектор Иван Гарнизов.

·  През месец ноември 2003 г. с лектори на “Латона” беше проведено обучение на наши служители за работа с “Автоматизираната система за управление на делата”.

·  През месец ноември 2003 г. беше проведено обучение на служителите от Окръжен съд – София и Софийски районен съд – Брачна колегия за въвеждане и работа с електронни копия на документите по делата. Обучението се проведе от наши служители по работните места на обучаемите, като им бяха разяснявани, конкретните задачи, които имат за разрешаване според длъжността, която заемат. За съжаление това обучение не се оказа особено ефективно, тъй като се сблъскахме с трудности от техническо естество, проблеми с неуточнената версия на АСУД, която в този момент работеше само в съдилищата в Смолян и Благоевград и не беше пригодена за спецификацията на съдилища с по-голям обем работа. По време на обучението нашите служители отразиха и описаха всички забелязани несъответствия, които бяха в голямата си част отстранени по-късно от фирмата разработчик.Проблем се оказа и това, че служителите на БАН не бяха запознати със спецификата на  работата в съда.

·  За да се избегне последния проблем и да се повиши ефективността на съвместната ни работа, през септември 2004 г.Проекта проведе опреснителни курсове за групата провеждаща обучение по АСУД. Тези курсове имаха за цел да въведат обучаващите в конкретните проблеми в работата на отделните съдилища и затова бяха проведени в ОС – гр. Кърджали и РС гр. Гоце Делчев, където вече беше започнала работата с АСУД и служителите бяха започнали въвеждането на документацията по делата.

·  От месец септември до края на месец октомври бяха проведени обучения по АСУД в следните съдилища: Софийски районен съд, Окръжен съд – гр. Монтана, Окръжен и районен съд – гр. Шумен, Окръжен и районен съд – гр. Габрово. По време на тези обучения заедно с нашите служители имаше и служители от съдилища, в които вече системата работи.

За да обобщим гореизложеното ние смятаме, че съвместната ни работа беше в голяма степен ползотворна. Чувстваме се съпричастни към развитието на съдебната система и осъзнаваме ключовата ù роля за това България да бъде правова държава.